חרדת שינייםפחד שיניים

מה זה מחלת חניכיים ומהם הגורמים למחלה?

אם לא תצחצחו שיניים במשך תקופה ארוכה, תוכלו לראות הצטברות של מעין משחה דביקה וצהבהבה על השיניים. החומר הזה נראה כמו שאריות מזון, אך למעשה מדובר בשכבה של חיידקים אשר נוצרת על פני השיניים והחניכיים מדי יום. השכבה הזו נקראת פלאק.

רוב החיידקים בשכבת הפלאק אינם מזיקים, אך חלקם אוהבים לזלול את שאריות המזון שלכם, ולאחר מכן הם פולטים רעלנים ואנזימים, ומשתמשים בבקעים בין השיניים והחניכיים שלכם בתור בית השימוש שלהם. החיידקים משגשגים בסביבת הפלאק ומכפילים את עצמם שוב ושוב עד שלבסוף הם מהווים כמעט 100% ממסת הפלאק. בדיוק בגלל זה חשוב להסירה על ידי צחצוח שיניים.

כאשר הגוף שלכם מבחין ברעלנים שפולטים החיידקים, הוא יוצא למתקפת נגד על ידי יצירת כמות עצומה של כלי דם חדשים וזעירים באזור כדי להילחם בזיהום. כלי הדם החדשים גורמים לחניכיים להיראות אדומות ונפוחות. החיידקים מצידם תוקפים את כלי הדם, וגורמים להם להיות שבריריים ולדמם בקלות.

השלב הראשון של מחלת החניכיים נקרא גינגיביטיס (gingivitis), וניתן לטפל בו בקלות על ידי צחצוח יסודי של השיניים פעם ביום.

אחד הקשיים עם מחלות חניכיים היא שהן אינן גורמות לכאב, ולכן המון אנשים בכלל אינם מודעים שיש להם בעיה (רוב אוכלוסייה הבוגרת סובלת במידה זו או אחרת ממחלת חניכיים). עם התקדמות המחלה, העצם שמקבעת את השן ללסת נשחקת, והשן מתחילה להתרופף. ללא טיפול מתאים, השן בסופו של דבר תנשור, או שיהיה צורך לעקור אותה בגלל הכאב.

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים