חרדת שינייםפחד שיניים

אחת ולתמיד: איך לצחצח שיניים נכון?

פורסם באתר Ynet בתאריך 25.06.2013 . לקריאת המאמר המלא לחץ כאן

למה חשוב לצחצח בין החריצים בשיניים, מתי צריך לצחצח ולמה לא כדאי לצחצח שיניים בבוקר לפני הארוחה? פעם אחת ולתמיד – איך לצחצח נכון ?

למה כל כך חשוב לצחצח שיניים? צחצוח השיניים נועד על מנת להסיר את רובד חיידקי השן הקרוי "פלאק". צחצוח נכון יוריד את הרובד כולו", מסביר לנו ד"ר חיים גל און, מומחה לטיפול שיניים בילדים.

"אנשים קמים בבוקר, ובהשראת סרטי הקולנוע מצחצחים ישר שיניים ומתיישבים לארוחת בוקר", מתקומם הרופא, "זוהי שטות מוחלטת! מה ההיגיון לצחצח שיניים ואז לאכול ארוחה ששייריה יהפכו מזון לחיידקים? יש להבין כי אחרי כל ארוחה, רמת החומציות (PH) בפה יורדת וזאת בגלל אותה פעילות חיידקית.

הערת מערכת "פחד שיניים"

המאמר מעלה טענה נכונה. רופאי השיניים וכל מי שעוסק בבריאות השן ממליץ על צחצוח שיניים פעמיים ביום, כאשר אחת הפעמים היא בערב, לפני השינה. כן, זה הגיוני לצחצח שיניים לפני השינה כדי לנקות אותם מכול שאריות המזון.

כל הלילה האדם ישן ובבוקר הוא קם ו… מצחצח שיניים. מה ההגיון? הרי לא אכלנו ולא שתינו במהלך השינה, אז למה לצחצח שיניים? יש שיאמרו שצחצוח השיניים בבוקר הוא ליצור אווירה נקייה ורעננה, למנוע ריחות רעים מהפה וכדומה. כל זה טוב ויפה אלא שזאת לא המטרה הראשית שלשמה אדם מצחצח את שיניו. המטרה הראשית, להזכירכם, היא לנקות את שאריות המזון שבפה.

ההגיון אומר שצריך לצחצח אחרי כול ארוחה. יש בזה יותר הגיון מאשר לצחצח שיניים לפני ארוחת הבוקר. השאלה הגדולה היא, האם זה יעמוד במבחן המציאות? האם נוכל להתרגל לשינוי בסדר היום שלנו ולכלל את פעילות צחצוח השיניים לאחר ארוחת הבוקר ולא לפני ארוחת הבוקר.

ומה לגבי ארוחת צהרים אותה אנחנו אוכלים בדרך כלל מחוץ לבית? ובכן, אני לא מתכוון לשכנע אתכם לקחת מברשת שיניים למקום העבודה ולצחצח שיניים שם במלתחות/בשירותים של מקום העבודה, אבל יש לי פתרון אחר להציע לכם.

אכילת מזון מורידה את רמת החומציות בפה וזאת סכנה. אז איך מעלים את רמת החומציות בפה ונלחמים בחיידקים?

ובכן, הרוק שאנו מייצרים בפה הוא התשובה של הגוף לאותם חיידקים הגורמים לנו עששת והנהנים משאריות המזון. בלילה אנחנו מייצרים מעט רוק, אבל גם אין במי להלחם, זאת כמובן אם צחצחנו שיניים כמו שצריך ואין שאריות מזון בפה. אבל בצהרים, לאחר ארוחה הגונה, יש הרבה שאריות מזון התקועות בין השיניים והחגיגה בעיצומה, אנחנו צריכים לייצר כמות רוק גדולה מאוד ואת זה עושים על ידי לעיסת מסטיק, כן, כל מסטיק.

לעיסת מסטיק בכל טעם ללא סוכר, מפעילה אצלנו בפה את המנגנונים המייצרים רוק שנלחם בחיידקים וגם עוזר לנקות את הפה משאריות המזון.

חברות המסטיקים ינסו לשכנע אתכם שהמסטיק שלהם יש בו חומרים שיעלו את רמת החומציות. אני אומר, פשוט לעסו מסטיק ללא סוכר. נקודה.

 

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים