חרדת שינייםפחד שיניים

העובדות על אלרגיות לחומרי אלחוש מקומי

אלרגיות אמיתיות לחומרי האלחוש המקומי המשמשים כיום נדירות ביותר – ברחבי העולם דווחו רק מקרים בודדים כאלו. אנשים מסוימים אלרגיים לחומרים המשמרים, המצויים בחומרי האלחוש המקומי. אולם, ברוב המקרים אנשים מתלוננים על תופעות כמו דפיקות לב, רעד, הזעה או תחושת חולשה – שאינם תסמינים של אלרגיה אמיתית.

מהי אלרגיה?

אלרגיה היא מצב של רגישות יתר, הנרכשת במהלך חשיפה ל"אלרגן". אנשים עלולים להיות אלרגיים לדברים רבים ושונים.

התסמינים של תגובה אלרגית לחומרי אלחוש מקומי כוללים:

  • תגובה עורית (פריחה, גרד, בצקת או סרפדת)
  • התקפים דמויי אסתמה
  • במקרים קיצוניים ביותר הלם אנפילקטי.

לא כל תגובה אלרגית מסוכנת. רוב האנשים הרגישים לחומרי אלחוש מקומי סובלים רק מגרד זמני ומפריחה בעור לאחר קבלת הזריקה. הלם אנפילקטי כמעט ולא מתרחש עקב שימוש בחומרים לאלחוש מקומי (למרות שרופאי שיניים חייבים להיות מוכנים לאפשרות זו, ולפיכך יש ברשותם ציוד חירום לטיפול במצב זה).

מה גורם לאלרגיה?

מחסניות של חומר לאלחוש מקומי כוללות שני מרכיבים פעילים: חומר האלחוש עצמו (ששמו מסתיים ב"קאין" – לדוגמה, לידוקאין) ואפינפרין.

רוב האנשים, הסובלים מתגובה אלרגית אמיתית לחומרי אלחוש מקומי, אינם אלרגיים לחומר האלחוש עצמו (ששמו מסתיים ב"קאין"). אלרגיה לחומרים המשמרים שבתמיסה של חומר האלחוש המקומי הרבה יותר נפוצה (אם כי עדיין נדירה).

מדוע מוסיפים חומרים משמרים?

כל החומרים הרגילים לאלחוש מקומי מכילים את החומר המשמר נתרן ביסולפיט או מטה ביסולפיט. החומר המשמר דרוש כדי לשמור על טריות האפינפרין (אפינפרין מתקלקל במהירות והופך לבלתי יעיל). למחסניות הרגילות של חומר לאלחוש מקומי (המכונה לידוקאין בארה"ב וליגנוקאין בבריטניה) מוסיפים אפינפרין.

מדוע להשתמש בכלל באפינפרין?

להוספת אפינפרין לחומר לאלחוש מקומי יש סיבה טובה: הוא מאריך את פעולת האלחוש ומייעל אותה. לדוגמה, חומר האלחוש המקומי הנפוץ ביותר (לידוקאין 2% ואפינפרין ביחס של 1:100,000) מרדים את השן למשך שעה אחת, אך ללא האפינפרין השן תורדם למשך 5 עד 10 דקות בלבד. אפינפרין גם משמש לכיווץ כלי דם: הוא עוצר את הדימום מהרקמה הרכה.

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים