חרדת שינייםפחד שיניים

פחד מצורך בטיפול נרחב

"אני מבועת ממה שרופא השיניים ימצא. אינני מסוגל להתמודד עם שמיעת 'האבחנה'. אני מרגיש כל כך רע מהמחשבה על כך שאני עלול לבכות".

"אני מפחד שהמתנתי יותר מדי, ושרופא השיניים ירצה לעקור את שיניי. אני לא רוצה שיראו אותי ללא שיניים".

הפחד מה"אבחנה" – מגילוי מה שצריך לעשות וכמה, ומחוסר היכולת להתמודד עם החדשות – הוא פחד נפוץ מאוד.

אם נמנעת מלפנות לרופא שיניים למשך זמן רב, ייתכן שתצטרך טיפול רב. מאידך, ייתכן שלא. בקבוצות דיון תוכל להיתקל בהודעות רבות של אנשים, שהופתעו לטובה מהטיפול המועט שנזקקו לו גם לאחר היעדרות ממושכת של עשרות שנים. הצורך בסתימות בכל פנייה לרופא שיניים היה נפוץ בעבר, אך גורמים שונים (לדוגמה, משחות שיניים, מים ומשקאות שהוסיפו להם פלואוריד) הובילו להפחתת העששת בכלל האוכלוסייה. אדם הסובל מפוביה דנטאלית נוטה לחשוב על התרחיש הגרוע ביותר, אך לעתים קרובות אין לכך הצדקה.

כיום זמינים טיפולים רבים, העשויים להציל שיניים שלא ניתן היה להציל בעבר. לעתים קרובות, ניתן להציל אפילו שיניים מפורקות לחלוטין. קיימים גם טיפולים טובים יותר ופחות פולשניים לבעיות שונות, כגון מחלת חניכיים.

אנשים מסוימים יזדקקו לעבודה רבה או לתותבות כדי להחזיר את פיהם למצב בריא. ברוב המקרים הדבר ניכר לעין – לך ולסובבים אותך. המחשבה על כך שתוכל לחייך שוב ולא לסבול מכאב עשויה לשמש כתמריץ מצוין לטיפול בבעיה.

אנשים רבים, שהסתירו את חיוכיהם במשך שנים, מרגישים שהרכבת תותבות שיפרה באופן דרמטי את איכות החיים שלהם.

ועדיין, הפחד מ"האבחנה" עלול לשתק אנשים ולמנוע מהם לפנות לקבל עזרה. המחשבה על חוסר היכולת להתמודד עם "החדשות הרעות" (דמיוניות או מציאותיות) עלולה להיות מפחידה מאוד.

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים