חרדת שינייםפחד שיניים

פחד ממראות, צלילים ו- ריחות

מראות, צלילים וריחות הם גורמים סביבתיים רבי-עוצמה המעוררים פחד. אם אתה סובל מפוביה דנטאלית, אזכור בלבד של התמונות, של הצלילים ושל הריחות שאתה מקשר לרפואת שיניים יספיק כדי לייצר תחושות עזות של חרדה ואף פאניקה. רק המחשבה על הריח עלולה לגרום לך לרצות להקיא.

בעע… מה זה הריח הזה?

הריח האופייני, המלווה הליכים דנטאליים מסוימים, נגרם על ידי יוגנול (המוכר גם בתור שמן ציפורן). ודאי חשבת ששמן ציפורן אמור להריח מעט טוב יותר, בהתחשב בכך שוויסקי עם לימון וציפורן מריח די טוב… אך לא! הריח של יוגנול נורא. כידוע לכולם.

למרבה ההפתעה, כשאנשים שאינם מפחדים מטיפול שיניים מריחים יוגנול הם מדרגים את הריח כנעים (לפחות בניסוי אחד שבוצע על ידי קבוצה של חוקרים צרפתים). החוקרים השוו את התגובות של אנשים הסובלים מחרדה דנטאלית ליוגנול לתגובות של אנשים שאינם מפחדים מטיפול שיניים. להלן ממצאיהם:

"האם ממצאים אלו תואמים למה שציפית"? הריח של מרפאת שיניים מעורר צמרמורת!

ריחות מעוררים באופן רב-עוצמה תגובות נפשיות. הסיבה לכך היא שהתאים המעבדים קלט ריח בתוך האף שולחים אותות ישירות לפקעת ההרחה, המהווה חלק מהמערכת הלימבית – חלק קדום של המוח, האחראי לרגשות בסיסיים כמו פחד. בניגוד לחושים אחרים, כגון ראייה או שמיעה, מבני החשיבה הגבוהה נעקפים ומידע החישה מוזן היישר לתוך מרכז הרגשות של המוח. אם כן, לא פלא שאנו מגיבים באופן כה חמור ומיידי לריחות שאנו מקשרים לדברים מפחידים.

למרבה המזל, יותר ויותר הליכים דנטאליים מחליפים את השימוש ביוגנול בחומרים נטולי ריח. תיווכח לדעת, ש"הריח" לא קיים יותר במרפאות רבות. השימוש ביוגנול הולך ופוחת. חלק מהסיבה לכך הוא שיוגנול אינו תואם לחומרים דנטאליים חדישים רבים, כגון סתימות לבנות וחומרי הדבקה.

עם זאת, יוגנול עשוי להיות שימושי במצבים מסוימים. הוא קיים ב"אלבוג'יל", למשל – חומר חום, המשמש לטיפול במקום העקירה של שן שאינו מתרפא כהלכה.

"הריח" עלול להתלוות גם לצמנטים זמניים מסוימים.

אולם, באופן כללי פחות ופחות הליכים דנטאליים מלווים ב"ריח". מרפאות מסוימות אף משתמשות בארומתרפיה כדי להכניס אותך למצב רוח טוב (לדוגמה, על ידי שימוש בריח תפוז).

אם "הריח" מעורר בך גועל, נסה למצוא מרפאה שעברה לחומרים חלופיים!

המראות

העיצוב

הסידור, הציוד והצבעים של מרפאות שיניים מסוימות הרבה יותר ידידותיים לאנשים הסובלים מפוביה בהשוואה למרפאות אחרות. האם המקום נראה נקי (אך לא "סטרילי")? האם האווירה שמחה (או לפחות לא מפחידה)? מהי ה"הרגשה" הכללית של המקום?

מובן, שהאנשים המאכלסים את המקום (כלומר, רופא השיניים) עשויים לשנות באופן ניכר את האווירה הכללית, אך חדר טיפול שאינו נראה נקי הוא סימן רע מאוד. הימנע מלפנות למרפאה שנראית כך. אם הסביבה הפיזית חשובה לך, בדוק תחילה כמה מרפאות שונות כדי להתרשם מהן (לעתים קרובות יש תמונות שלהן באינטרנט – כך תוכל לבדוק אותן בנוחיות מביתך!). תופתע מההבדלים בין מרפאות – האווירה בחלקן מפחידה ביותר, אך הרבה יותר ידידותית ודמוית סלון באחרות.

"הכיסא" הוא גורם בעייתי משמעותי אחר. אולם, קיימים כל כך הרבה דגמים שונים בשוק כיום, ורבים מהם כבר אינם נראים מפחידים כלל.

הכלים

האם אתה זוכר את הימים, שבהם כל הכלים הונחו לתצוגה על מגש? קשה למצוא כיום מקום, שבו הכלים מונחים סתם כך. הסיבה העיקרית לכך היא שהסטנדרטים המודרניים לבקרת זיהום אינם מאפשרים זאת. ולסיום – תקנת בריאות ובטיחות יעילה באמת!

אנשים רבים מפחדים מהמראה של כלים המוחדרים לתוך הפה שלהם. האינטרנט מלא באוספי תמונות של סצנות מפחידות, שבהן רופאי השיניים ניגשים למטופלים מלפנים ואוחזים כלים מול פניהם! למרבה הצער, אתרי אינטרנט רבים בוחרים להשתמש בתמונות מפחידות אלו למרות שהן רחוקות מלהיות מציאותיות. בפועל, רופאי שיניים עובדים כך שלא תוכל באמת לראות את הכלים. מובן, שייתכן שתרצה לראות אותם לפני הטיפול ולבקש שידגימו לך אותם. לדוגמה, אנשים רבים מגלים שחלק גדול מהפחד שלהם מתפוגג אחרי שהם בוחנים היטב את "המקדח" (המכונה ידיתן) ומדגימים להם אותו על האצבע. לחלופין, אנשים מסוימים מגלים שעצימה פשוטה של העיניים עוזרת להם כשהם עוברים טיפול שיניים. מצד שני, אנשים מסוימים רוצים לראות בדיוק מה קורה. אם אתה אחד מהם, תוכל לבקש מרופא השיניים להראות לך מה הוא עושה באמצעות מראות.

הצלילים

אנשים רבים מקשרים בין צליל המקדח לכאב. ההיגיון מאחורי הקישור פשוט: אם התנסית בטיפול שיניים כואב בעבר, שלווה בצליל של כלי דנטאלי, למדת לשייך את הצליל לכאב. שמיעת הצליל בלבד עלולה לעורר תחושה של כאב. כדאי לזכור, כי בפועל אין כל קשר בין הצליל לכאב לאחר ההרדמה – מדובר סך הכול במערבולת אוויר המסתובבת בתוך המקדח (אלא אם כן מדובר במקדח החשמלי השקט יותר).

אני בספק אם מישהו נהנה מהצליל, אך אם לא היית אצל רופא שיניים זה זמן רב ייתכן שיקל עליך לדעת שהרעש אינו כה רב כפי שייתכן שאתה זוכר. הטכנולוגיה התקדמה באופן ניכר. כמו כן, זכור שכשהרעש "מוחדר" לתוך הפה שלך הוא נשמע חזק בהרבה מכפי שהוא נשמע באמת. בקש מרופא השיניים להדגים לך תחילה כל כלי המשמיע רעש (אם אתה מעוניין בכך), ושב במהלך ההדגמה. הישיבה מקלה מאוד על תחושת השליטה.

אנשים רבים מגלים, שמוחם מתעתע בהם (חלקם מדמיינים תמונות של מקדחות Black & Decker!). המציאות אינה דומה כלל למה שדמיינו.

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים