חרדת שינייםפחד שיניים

פחד ממקדח

אנשים מסוימים עברו חוויות כואבות עם "המקדח" הדנטאלי, כיוון שפיהם לא הורדם כהלכה (או לא הורדם כלל). באופן לא מפתיע, אם עברת חוויה כזו סביר להניח שתרגיש מבוהל עד עומקי נשמתך מה"מקדח". המחשבה על הצליל כשלעצמו תגרום לך לחוש חרדה רבה. עם זאת, לאחר הרדמה נאותה של השן אינך אמור להרגיש כל כאב – רק רטט ולחץ קל. לאחר שלמדת לקשר בין צליל המקדח לכאב, ייתכן שיהיה לך די קשה לשכוח אותו.

פחד ממקדחמעט אנשים אוהבים את צליל המקדח – גם אם אין להם ניסיון מר עמו בעבר. מקדחים חשמליים שקטים מהמקדחים המסורתיים, ולשמחתנו הם הופכים יותר ויותר לנפוצים אך מחירם גבוה למדי לעומתם. עם זאת, במהלך השנים הדגמים המסורתיים המופעלים על ידי אוויר הפכו להרבה יותר שקטים (מותגים מסוימים שקטים מאחרים).

"קרן הלייזר מחליפה את המקדח שגורם לכולנו מתחושה של חוסר נעימות ועד פחד היסטרי מרופא השיניים. הקרן עובדת ללא רעש, היא מדוייקת יותר ומקצרת את זמן הטיפול. אם אפשרי לבצע השתלת שיניים ביום אחד, תהיה בטוח שהשימוש בקרן לייזר ייקצר עוד יותר את הזמן." אומר ד"ר דורון אבניאלי, מרכז השתלת שיניים בתל אביב.

אנשים עלולים גם לקשר בין המקדח לפגיעה בשלמות של גופם. ייתכן שכדאי לדעת, שכשרופא שיניים מנקה אזור הנגוע בעששת אזור זה עשוי למעשה מחומר רך שאינו קשה כמו האמייל שעל השן.אנשים מסוימים מודאגים גם מכך, שהמקדח עלול להחליק ולפצוע אותם. אם אתה מודאג מכך, ספר זאת לרופא השיניים!

קיימות דרכים רבות להתמודד עם פחד זה, ועליך לבחור את הטיפ(ים) שלדעתך יפעלו באופן מיטבי עבורך. חלקם מבוססים על הסחת דעת, אחרים מבוססים על חשיפה (מובן, שתוכל לשלב את השניים).

הסחת דעת

מיסוך הצלילים:

 • הבאת נגן MP3 למרפאה והשמעת המוזיקה האהובה עליך היא טיפ, המוזכר לעתים קרובות בפורום שלנו. אנשים מסוימים ממליצים להגביר מאוד את השמע, ולבחור מוזיקה המתנגנת במהירות ללא רווחים ממושכים בין הרצועות כדי למסך כל סוג של צליל.
 • אחרים מעדיפים מוזיקה רגועה יותר, רצועות מרגיעות או רצועות הכוללות צלילים של טבע כמו גלים או סופות רעמים טרופיות.
 • כדאי לדאוג לכך, שלחצן השהיית השמע יהיה בהישג-יד – למקרה שתרצה לתקשר עם רופא השיניים.
 • יש לבחור אוזניות שאינן נופלות בקלות.
 • רופאי שיניים מסוימים מספקים למטופלים נגני MP3 – אך רוב הרופאים אינם עושים זאת. הסיבה לכך היא תקנות היגיינה (יש לנקות אותם בין המטופלים). עם זאת, כל רופא שיניים ירשה לך להביא נגן MP3 משלך.
 • רצועות MP3 מסוימות תוכננו במיוחד למיסוך צלילי המקדח.
 • אנשים מסוימים מעדיפים לסגור את עיניהם במהלך הטיפול.
 • תוכל להביא עמך שמיכה, שתסייע לך להרגיש נוח ובטוח יותר. אנשים מסוימים מעדיפים לאחוז בצעצוע רך ואהוב.
 • הקדש מאמץ מודע כדי להירגע – לא ניתן להיות חרד ורגוע בו-זמנית. הסכם על סימן עצירה עם רופא השיניים – למקרה שתרצה לקחת הפסקה או שתצטרך הרדמה נוספת. קיימות שיטות שונות להירגע, כגון התרכזות בנשימה, הרפיה מכוונת של השרירים המתוחים כשנמצאים בחרדה (לדוגמה, שרירי הכתפיים) והיפנוזה עצמית.
 • אל תהסס לבקש אלחוש נוסף אם אתה חש שהפה אינו רדום לחלוטין! אנשים רבים סבורים, שיוכלו לקבל רק את מנת האלחוש שקיבלו מלכתחילה – אך קל לתת אלחוש נוסף.
 • אם אתה חושש שהפה אינו רדום, בקש מרופא השיניים לבדוק זאת (לדוגמה, באמצעות מכשיר גישוש) לפני השימוש במקדח.
 • כדורי לחץ הם כדורים הניתנים ללישה, שניתן לסחוט ביד אחת או בשתי הידיים כדי להפחית לחץ ומתח. ניתן לרכוש כדורים כאלו במקומות שונים, כגון חנויות צעצועים, בתי מרקחת וחנויות ספורט.

צפייה בטלוויזיה או בתקליטור DVD:

רופאי שיניים מסוימים מספקים מערכות בידור, כגון מסכי טלוויזיה (המאפשרים לעתים גם לבחור תקליטורי DVD – תוכל גם להביא תקליטור מהבית) ואף משקפי מציאות מדומה.

חשיפה

הכרת הציוד:

הסתכלות על המקדח, נגיעה בו ושמיעת הצליל שלו לפני השימוש עשויות לעזור. לעתים קרובות, הציפיות שלנו לגבי גודל המקדח ולגבי הרעש שהוא משמיע מוגזמות, והכרת המקדח עשויה לסייע להכניס דברים לפרופורציה.

שאל את רופא השיניים אם יוכל להראות לך את המקדח ואם תוכל לגעת בו. אם הרעיון נשמע לך מפחיד מדי, תוכל לבקש תחילה מקדח פרופי – המשמש לניקוי ומצויד בראש גומי (ראה תמונה). בקש מרופא השיניים להציג לך את המכשיר כפי שהוא מציג אותו למטופל ילד. רופאי שיניים רבים מכירים שיטות לגרום לילדים להרגיש יותר בטוחים ונינוחים לגבי הטיפול.

להביט על מה שקורה:

לעתים מבט על מה שקורה מסביב עשוי לסייע. לעתים קרובות, הדמיון שלנו עלול להגיע רחוק. מבט על מה שבאמת קורה בעזרת מראה עשוי לסייע להכניס דברים לפרופורציה.

הכנה לצלילים ולמראות:

לאנשים מסוימים התברר, שביטול הרגישות לצלילים שהם עלולים להיתקל בהם מסייע להם. כך, לדוגמה, שימוש במברשת שיניים חשמלית עשוי לסייע. תוכל לשחק עם אופן ההגברה של הצליל על ידי צחצוח השיניים תוך כדי מקלחת והזרמת המים מעל לאוזניים. בהתחלה ייתכן, כי פעולה זו תעורר מיד תגובת חרדה. לפיכך, נסה לבצע אותה רק אם אתה סבור שתוכל לעמוד בכך.

בהתאם למהות הפוביה שאתה סובל ממנה ולמידת החומרה שלה, ייתכן שצפייה בסרטון שבו משתמשים במקדח תוכל לסייע.

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים