חרדת שינייםפחד שיניים

פחד ממחטים והתעלפות

"אני מתעלף ברגע שאני רואה מחט".

אנשים מסוימים מתעלפים ברגע שהם רואים מחט. תופעה זו עלולה להיות נפוצה בקרב אנשים, הסובלים מפוביה המכונה דם-פציעה-זריקה. אנשים הסובלים מפוביה זו נתקפים חרדה קשה למראה דם או פציעה, או כשהם מקבלים זריקה.

לפי מקורות מסוימים, אנשים רבים (70 עד 80%) הסובלים מפוביית דם-פציעה-זריקה מתעלפים. עם זאת, מחקרים אחרים לא הצליחו לאתר שכיחות כה גבוהה של מקרי התעלפות. לדוגמה, באחד מהמחקרים, שבוצע על ידי דה-ג'ונג ושות' (1988), אף אחד מהמטופלים שסבלו מפוביית דם-פציעה-זריקה לא התעלפו במהלך טיפול שיניים. לפיכך, לא ברור בדיוק עד כמה שכיחים מקרים של התעלפות.

התעלפות היא תוצאה של נפילה פתאומית בלחץ הדם. פסיכולוגים אינם יודעים בדיוק מדוע חלק מהאנשים סובלים מנפילה של לחץ דם כשהם רואים דם או מקבלים זריקה. אחת מהתיאוריות היא שמדובר במנגנון אבולוציוני – בעבר הרחוק, כשמישהו התקרב לאדם אחר כשבידיו מקל מחודד, שונות גנטית אפשרה לחלק מהאנשים להתעלף בתגובה. כיוון שאדם שהתעלף נראה מת, ייתכן שהוא שרד התקפות על ידי לוחמים אחרים בקרב. כמו כן, ייתכן שהנפילה בלחץ הדם סייעה לאנשים שנפצעו להימנע מדימום למוות. השורדים העבירו הלאה את "גן ההתעלפות".

אתה ורופא השיניים תוכלו להשתמש במספר שיטות למניעת התעלפות.

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים