חרדת שינייםפחד שיניים

פחד מחנק

הפחד להיחנק במהלך (או אחרי) טיפול שיניים עלול להיגרם על ידי מספר פחדים שונים. ייתכן שחווית בעבר מצב של כמעט חנק, או של חנק אמיתי. ייתכן שהחוויה התרחשה אצל רופא שיניים, או ללא כל קשר לכך (לדוגמה, חוויית כמעט טביעה). סיבות אחרות עלולות לכלול בעיות בהקאה (ו/או פחד מהקאה), או התעללות בעבר.

להלן מספר דוגמאות לפחד מפני חנק, ודרכים אפשריות להתמודד עמו:

חנק או טביעה מרוק עצמי:

במהלך טיפול שיניים, ייתכן שתרגיש כמות רבה מדי של רוק שאינך מסוגל לבלוע. הדבר עלול לקרות במיוחד אם האחות או הסייעת קצת לא מנוסה.

אם אתה מרגיש שהפה שלך מוצף ברוק, הזכר זאת לצוות המרפאה ובקש מהם להחדיר את שואב הרוק כשאתה מרים את ידך השמאלית כדי לנקות את הנוזל.

במקרים מסוימים, הצוות יוכל לעקל את שואב הרוק הפלסטי כך שייכנס לפינה כלשהי בפה, באופן שיאפשר לך לאחוז בו ולהזיז אותו למקום הדרוש.

אף אחד לא אוהב להרגיש שהוא טובע. דאג שרופא השיניים ידע מזה!

"אני פוחד להיחנק ולהקיא. לאחרונה עשו לי סתימה בשן טוחנת עליונה, הנמשכת מאחור עד ליד שן הבינה. מה שעזר לי לעבור את הטיפול בשלום היה… שאיבה רבה. החזקתי שואב אחד, והסייעת החזיקה בשואב נוסף. הפה נשאר יבש מאוד כך, כיוון שלא יכולתי לסבול את המים שחלחלו לי לתוך הגרון. אפילו הם כמעט גרמו לי להקיא מול רופא השיניים. אם אתה מרגיש שאתה עומד להקיא, התרכז בנשימה דרך האף במקום דרך הפה. זה עוזר מאוד".

תחושה שאינך מסוגל לבלוע כשהפה פתוח:

תלונה זו נפוצה למדי, ועלולה להיות סימן לחרדה במהלך טיפול שיניים. בסופו של דבר, איננו רגילים לבלוע בפה פתוח. הטיפ הבא מגיע ממייק גאו, BDS:

"אני מלמד את המטופלים שלי לתרגל בליעה דרך פה פתוח עד לתור הבא. נסה זאת בעצמך בבית. לאחר תרגול של מספר ימים, תוכל להמשיך להחזקת כמות קטנה של מים בפה (ושמירה עליהם שם) תוך מתן אפשרות פעולה לרפלקס הבליעה. מובן, שהטריק הוא לא לבלוע מים כלל – רק לאפשר לרפלקס הטבעי שבתוך הגרון לפעול תוך שמירה על המים בתוך הפה (אני מקווה שזה נשמע הגיוני)! השיטה יעילה ושימושית מאוד".

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים