חרדת שינייםפחד שיניים

אינני עובר הרדמה אצל רופא השיניים!

"לאחרונה, אני מטופל אצל רופא שיניים חדש לאחר שרופא השיניים הקודם שלי פרש לגמלאות. אולם, לא ניתן להרדים את השיניים שלי. רוב הפנים נרדמו, חצי מהלשון נרדמה אך השפה (ובעקבותיה כל הלסת התחתונה) לא נרדמה. מהי הסיבה לכך? האם עליי לפנות לרופא אחר? רופא השיניים הקודם שלי לעולם לא התקשה להרדים את הפה שלי".

"בכל פעם שאני ניגש לרופא השיניים נובוקאין בקושי משפיע עליי, אם בכלל, ואני מרגיש כאב רב בכל ביקור – גם כשמדובר בפעולות פשוטות כמו סתימה"!

למרבה הצער, ייתכנו מקרים שבהם לא ניתן להרדים שן. ברוב המקרים, הרדמה נוספת באותו המקום או במקום אחר (ייתכן שבאמצעות חומר אלחוש אחר) תפתור את הבעיה.

"אחוז מסויים מהאוכלוסיה סובל מפוביה דנטלית. מתרפאים אלה לא יבצעו שום טיפול שיניים, בשום דרך, אלא רק בהרדמה כללית. עבור מתרפאים אלה, הברירה היא או הרדמה כללית, או לא לטפל כלל." אומר ד"ר אבניאלי, בעל מרפאה להשתלת שיניים בתל אביב.

קיימות מספר סיבות לכך, שאלחוש מקומי אינו פועל כצפוי (מבלי לנסות להפחיד – התופעה נדירה). אינך חייב לחייך ולסבול! אם לא ניתן להרדים את הפה שלך עליך לקבוע תור למועד אחר. הסיבות לכך הן:

 1. שיטת הרדמה לקויה
 2. שונות אנטומית
 3. זיהום מקומי
 4. רגישות יתר עקב פחד
 5. סוגים מסוימים של תסמונת אהלר-דנלוס
 6. שיער אדמוני!

לפני שנתחיל…

בעמוד זה מוזכרות מספר דוגמאות לשיטות מתקדמות יותר להזרקה דנטאלית. מדובר בדוגמאות בלבד. הסבר על כל השיטות חורג ממה שניתן להסביר בעמוד אינטרנט מהסיבות המובאות להלן. למרות ששיטות ההרדמה "הרגילות" פועלות בדרך כלל אצל רוב האנשים, הרדמת שיניים אינה רק החדרת חומר אלחוש מקומי ליד השן שרוצים להרדים. מדובר בפעולה קצת מורכבת יותר:

 • שיטות הרדמה שונות פועלות על ידי הרדמה של שן בודדת
 • שיטות הרדמה אחרות כוללות הקפאה של העצב, או של העצבים, המספק(ים) תחושה לקבוצה של שיניים; כאמור, קיימות שיטות שונות לבצע זאת
 • ייתכן צורך גם להרדים עצבים המכונים "עצבים נוספים", העלולים לספק תחושה לשיניים מסוימות
 • האנטומיה והעצבים של הלסת התחתונה והעליונה שונים
 • חלק משיטות ההזרקה מתאימות לשיניים מסוימות, אך לא לאחרות – תלוי בסוג השן (לדוגמה, שן קדמית, שן אחורית, לסת עליונה, לסת תחתונה וכדומה).

תגובה בעייתית לאלחוש מקומי או אלרגיה לנובוקאין?

"אני סובל מתגובה אלרגית לאפינפרין – אני סובל מדפיקות לב, מתחיל לרעוד ולהזיע וסובל מכאב ראש קשה. בפעם האחרונה הרגשתי שאני הולך למות"!

"אני פוחד מהתחושה של נובוקאין. הלב שלי פועם כה חזק (גם ללא אפינפרין), ואני נשבע שאני מרגיש שאינני מסוגל לבלוע ושאני הולך להיחנק או להפסיק לנשום. זה ממש מוציא אותי מדעתי".

"סבלתי מפריחה קשה או מהתקף אסתמה בפעם האחרונה שעברתי אלחוש מקומי. המומחה לאלרגיה שמטפל בי אישר שמדובר באלרגיה."

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים