חרדת שינייםפחד שיניים

פחד מבכי, התעלפות, כניסה לפאניקה או השתטות

"אתעלף ברגע שאכנס דרך הדלת. אכנס לפאניקה, אבכה או ארעד ללא שליטה".

אנשים רבים פוחדים מאובדן שליטה ו/או מהשתטות לאחר שכבר הצליחו לפנות לרופא שיניים. ייתכן שאתה חושש לבכות ללא שליטה, להתעלף או לעבור התקף פאניקה.

פחד מבכי, התעלפות, כניסה לפאניקה או השתטותאנשים רבים אינם מפחדים כל כך מלאבד שליטה או מלהשתטות, אך מפחדים עד מוות מהתקפי הפאניקה עצמם. תופעה זו מכונה לעתים "הפרעת פאניקה", האמורה להופיע גם במצבים אחרים ולא רק במצבים הקשורים לרופאי שיניים. אם אתה פוחד מהתקף פאניקה, עבור לעמוד שלנו העוסק בהתקפי פאניקה!

"להיות גיבור"

אם אתה מפחד לבכות ללא שליטה, להתעלף או לעבור התקף פאניקה, קרוב לוודאי שהסיבה לכך היא שאתה מנסה להיות גיבור מדי!

גבורה אינה מסייעת כלל להתגבר על פחד דנטאלי – מה שכן מסייע הוא אומץ.

אל תנסה להדחיק את פחדיך. במקום זאת, בטא אותם בפתיחות. ייתכן שתגלה, שהשלמה עם החרדה וזרימה עם החוויה מפחיתות למעשה את תחושת הפאניקה. מאבק בחרדה נוטה להוסיף שמן למדורה. זכור, שאינך מתמודד עם מצב של חיים או מוות גם אם ייתכן שאתה חש כך כעת – במציאות, אתה חופשי לעזוב בכל עת אם אינך חש בנוח עם המצב.

זה בסדר לבכות או לרעוד כעלה נידף – אם רופא שיניים מגיב לכך באופן שלילי לפחות תדע שהוא איננו הרופא הנכון עבורך. ייתכן שכדאי לנסות לשים את עצמך בנעליו של רופא השיניים – כיצד תגיב אם מישהו שניכר עליו כי הוא מפוחד ומודאג מאוד יגיע למרפאה שלך? אני מעדיף להתייחס אליו בחמלה ובהבנה. אם איתרע מזלך לפגוש רופא שיניים, שניכר עליו שאיננו סימפתטי או שהוא אפילו סבור שזה מצחיק – ברח משם! יש אינספור רופאי שיניים, המתייחסים לאנשים כפי שהיו רוצים שיטפלו בהם.

לעתים תכופות, אנשים הסובלים מפוביה דנטאלית סבורים שעליהם "לרצות" רופאי שיניים ולשחק את המטופל המושלם. אינך אמור לעשות זאת! התנהגות אגרסיבית היא בלתי נסלחת, אך אתה בהחלט רשאי לעבור התקף פאניקה, לבכות או לעשות ככל העולה על רוחך.

תקשורת היא המפתח!

לאחר שיחות עם כמה וכמה מומחים בתחום, נראה כי התנהגות אגרסיבית בקרב אנשים הסובלים מפוביה דנטאלית נדירה מאוד (למרבה המזל).

דפוס ההתנהגות הנפוץ יותר הוא ציות יתר, המלווה בחוסר יכולת לבטא צרכים – חוויה מתסכלת הן לסובלים מפוביה דנטאלית והן לרופאי שיניים (המוכנים לטפל בהם).

אם כן – תקשר! התקשורת אינה חייבת להיות מילולית – הכול הולך, כל עוד אינך קופא על מקומך. אם אתה נוטה לקפוא על מקומך, הקפד לכתוב את כל מה שברצונך למסור לרופא השיניים. אם אינך בטוח שתוכל למסור את מה שכתבת לרופא השיניים, שלח את המידע לפני כן – בדוא"ל (דאג לקבל אישור לפני שאתה נכנס לטיפול), או על ידי כתיבת מכתב למרפאה (ודא שראו את המכתב).

רופאי שיניים אינם קוראי מחשבות – התלונה הנפוצה ביותר של רופאי שיניים ביחס למטופלים הסובלים מפוביה היא שהם אינם מספרים להם ממה הם מפחדים או מתי הם חשים פחד.

הסיבה העיקרית לכך שאפילו רופאי שיניים אכפתיים מאוד נלחצים ממטופלים הסובלים מפוביה היא שהם לא מאפשרים להם להבין מה עובר עליהם. אם כן, בכל פעם שאתה מודאג או פוחד ממשהו – שחוק ונדוש ככל שלא יהיה – דאג לספר על כך לרופא השיניים. רופא השיניים לא יוכל להרגיע את פחדיך אם לא ידע ממה אתה פוחד.

ספר לרופא השיניים ממה אתה פוחד, בעל פה או בכתב, כדי לסייע לו להבטיח טיפול ללא מתח. אל תחשוש מכך שאתה סובל מפחדים רבים מדי – ניתן לטפל ברוב הפחדים בקלות, ומציאת הפתרון אינה אמורה לקחת זמן רב.

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים