חרדת שינייםפחד שיניים

נבוך? מה רופאי השיניים באמת חושבים

מחקר אישר את מה שידענו תמיד: "מבוכה רבה עקב מצב ירוד של השיניים, או מה שנתפס כהזנחה, המלווה לעתים קרובות בפחד מהערכה חברתית שלילית כתלונה עיקרית" נפוצה ביותר בקרב אנשים הסובלים מפוביה דנטאלית (מור ושות', 2004).

זהו מעגל הקסמים של פוביה דנטאלית: הגורם הראשוני לפוביה (באשר הוא – חוויה כואבת או טראומטית, הערות פוגעות או משהו אחר) גורם להימנעות, הגוררת היעדר גישה לטיפול שיניים מקצועי. הדבר משפיע לרעה בדרך כלל על בריאות הפה, ובשלב מסוים התוצאות של "הזנחה" זו נתפסות כמביכות כל כך שהפנייה לרופא שיניים הופכת לבלתי אפשרית (גם כשהמטופל סובל מכאב). אם בושה, מבוכה או אשמה מרחיקות אותך מלפנות לרופא שיניים, יש רבים כמוך!

ראשית, הסבירות שרופא שיניים כלשהו לא ראה שיניים במצב דומה לשלך או גרוע מכך נמוכה ביותר – אם אין לך בעיה עם מראות קשים בדוק את העמוד הבא: "מצב השיניים שלי הוא הגרוע ביותר שרופא השיניים ראה מעודו!"

מבוכה היא אולי החשש הנפוץ ביותר, שאנשים שלא פנו לרופא שיניים זה זמן רב מבטאים. ייתכן שאנשים מסוימים יופתעו מכך שחלפו ימי "ההרצאות", שהיוו חלק בלתי נפרד מהביקור אצל רופא השיניים. רפואת השיניים התפתחה לתעשייה, המספקת שירות ללקוח הפוטנציאלי – אתה!

התפתחות זו משקפת מגמות שונות שנצפו בחברה. מודל ההורות הסמכותי, שהיה כל כך פופולארי בעבר, נעלם מזמן מהעולם והוחלף בדאגה, בחמלה ובתקשורת פתוחה. בדומה לכך, רופאי שיניים מבינים כיום שנזיפה במטופלים היא דרך בטוחה להרחיק אותם. רופאי שיניים רבים משתדלים להפוך את הפגישה עמם לחוויה חיובית – לא רק למטופלים שהשיניים שלהם במצב מצוין!

כתמיד, יש להיזהר – ייתכן שעדיין קיימים מסביב רופאי שיניים מהאסכולה הישנה, הסבורים כי "הרצאה" והערות שליליות הן דרך טובה להפחיד אנשים ולגרום להם לציית להנחיות. אולם, תופעה זו הפכה יותר ויותר לנדירה.

הפסיכולוגיה של מבוכה מעניינת למדי. מחקרים (שנערכו, לדוגמה, על ידי סוציולוגים כגון אנדריי מודיליאני) הראו, שקל יותר להביך ביישנים בעלי רמות גבוהות של אמפתיה (היכולת לדמיין כיצד אחרים עשויים להרגיש). כמו כן, לאנשים שקל להביך יש נטייה להאמין כי אחרים מתייחסים אליהם במידה מסוימת כאל שונים.

הבשורה הטובה היא שרוב הסיפור הזה הוא בראש שלהם.

מחקר הראה, שרוב המתבוננים מהצד מפגינים סימפתיה רבה לאנשים אחרים המביכים את עצמם – ושאנשים מובכים המודים בכך בפשטות אהודים מאוד על אחרים.

גורמים אחרים, המסבירים את העובדה שבושה ומבוכה נפוצות כל כך בכל הקשור לפחד ולפוביה דנטאליים, עשויים לכלול את הדגש הניתן ליופי ולשלמות בחברה המערבית המודרנית ו… אני מעז להזכיר זאת – את העובדה שהפה הוא אזור ארוגני.

ייתכן שכדאי לדעת, שמנקודת מבטו של רופא השיניים המצב נראה שונה מאוד. רופאי שיניים הוכשרו לסייע לאנשים הסובלים מבעיות בשיניים ובחניכיים – תיקון בעיות כאלו הוא העבודה שלהם. רופאי שיניים רבים מתייחסים לעבודה שלהם כאל מקצוע טיפולי – וטוב שכך.

השאלות והתשובות הבאות הן באדיבות ג'רי גורדון, DMD – ציטוט מהמאמר "כיצד פועלים פחדים דנטאליים" שכתב:

"ואם אני מפחד שרופא השיניים שלי ינזוף בי או יביך אותי?"

"מטופלים מסוימים מפחדים להיענש על ידי רופא השיניים על כך שהזניחו את פיהם. הם עלולים להעיר בעצבנות: "אני יודע שהייתי צריך להגיע לפני כן", או "האם זה הפה הגרוע ביותר שראית מעולם?", ולצפות מרופא השיניים לנזוף בהם כמו אב מאוכזב או כמו סמל בחיל הים. אין פלא, שאנשים הסובלים מראש מדעות קדומות כאלו מפחדים לפנות לרופא השיניים.

נראה, כי מקורו של פחד זה מגיע מלפני שנים רבות, כשרופאי שיניים מסוימים חשבו שיוכלו "לסייע" למטופלים שלהם על ידי הרצאה ו/או על ידי העלבה. רוב רופאי השיניים מבינים כיום שגישה זו פסולה, ושבסופו של דבר היא משיגה את ההפך על ידי הרחקת המטופלים או על ידי הצבת מחסום של עלבון. אני מתייחס לכך באופן הבא: המטופל מגיע אליי לקבל עזרה. סביר להניח שיש לו ניסיון מר עם רופאי שיניים, שהוא מובטל ו/או שאיבד את הביטוח שלו, שלא קיבל הסבר על טיפול שיניים מודרני או שאינו חושש במיוחד לגבי אי-הנוחות או המראה של שיניו.

תהא הסיבה לכך אשר תהא, מה שחשוב הוא שהמטופל מגיע עכשיו כדי לקבל טיפול שיניים.

השורה התחתונה היא שרוב רופאי השיניים אינם מציקים למטופלים לגבי מצב השיניים שלהם. ייתכן שדבר זה היה נפוץ לפני שנים, אך הוא איננו רווח כלל באותה המידה כיום. אם אתה מוטרד לגבי האופן שבו רופא שיניים יגיב למצב הפה שלך, נסה להיזכר בכך שהוא ראה הכול – החל משיניים שחורות ושבורות ועד לפה שאין בו שיניים כלל. רופא השיניים לא ייכנס להלם מהשיניים שלך. אם כן, או אם רופא השיניים יעליב אותך, מצא רופא חדש. יש רופאי שיניים רבים מסביב שבאמת מעוניינים לסייע למטופלים שלהם!"

עדיין לא השתכנעת? להלן מספר ציטוטים משרשור, שהופיע בלוח המודעות שלנו:

שמישהו ישמע את תחינתי וייעץ לי… אני חש כה לבד ומתבייש… בבקשה, מישהו…

אני צריך למצוא מישהו שראה שיניים מזעזעות… במצב ממש גרוע… כדי שלא ארגיש כה רע…

לעתים קרובות, מבוכה ורגשות אשמה הולכים יד ביד. ייתכן שכדאי לזכור את מה שלרופאי שיניים יש לומר על כך:

אם אתה בטוח למדי שאתה צריך תותבות, ייתכן שאתה חושב לעצמך: "נו בטח, מדברים פה על אנשים שבפיהם שיניים שאפשר להציל, אך במקרה שלי אין מה להציל"… כמעט בלתי אפשרי להציע תנחומים על אובדן שכל אדם יחוש אם יאבד חלק בלתי נפרד מגופו – אלא אם כן חווית זאת בעצמך. קיימות קבוצות תמיכה רבות לבעלי תותבות באינטרנט. קבוצות אלו מצוינות למקרים של בעיות, שלא באמת מקובל לשוחח עליהן בארוחת הערב. תוכל למצוא בהן תמיכה מאנשים שבאמת התנסו בכך, לרבות צעירים רבים. בעשור האחרון נעשו צעדים משמעותיים בתחום התותבות הנתמכות על ידי שתלים. תותבות אלו מחוברות לצמיתות ומתפקדות כמעט כמו "שיניים אמיתיות". למרות שתותבות אלו יקרות מתותבות "מסורתיות", הן הופכות יותר ויותר לעניין שבשגרה.

ייתכן שכדאי לדעת גם את דעתם של רופאי השיניים על תותבות:

האם אתה שופט אנשים המרכיבים משקפיים? או אנשים בעלי מפרק ירך מלאכותי?

הרי לעולם לא תאמר: "אלוהים ישמור, הסתכלו על ההזוי הזה עם המשקפיים, תראו איזה לוזר"! מדוע משקפיים נחשבים לתוספת קבילה ותותבות לא? שניהם משמשים ככלי עזר המועיל לבני אדם.

משקפיים מאפשרים לך לראות טוב יותר ולהיראות טוב, תותבות מאפשרות לך לאכול טוב יותר ולהיראות טוב. האם תופתע אם אספר לך שרבים מהחיוכים היפים שאתה רואה מסביבך, לרבות חיוכים מעוררי קנאה שהיית רוצה לעצמך… ובכן, גם הם תותבות?

בכל מקרה, מוסר ההשכל מכל האמור לעיל הוא: אל תיתן למבוכה שלך להפריע לך לקבל את העזרה שאתה זקוק לה ושמגיעה לך. קיימות דרכים להבטיח שרופא השיניים שתבחר יתייחס לעבודה שלו כאל מקצוע טיפולי, ויבין שיש בן אדם מאחורי השיניים.

טיפ:

אם אתה סובל מפוביה דנטאלית, סביר שתפרש הערות שאחרים פשוט יתייחסו אליהן כאל עצה מועילה, או כאל הסבר פשוט, כשליליות – ומטלטלות למדי. הדרך להתמודד עם בעיה זו היא לספר לרופא השיניים שלך כבר מההתחלה שאתה נבוך מאוד לגבי מצב הפה שלך, ושאינך מסוגל להתמודד עם כל הערה שלילית! פעולה זו אמורה לבטל כל הערה חסרת רגישות.

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים