חרדת שינייםפחד שיניים

ואם אני מפחד לאבד שליטה במהלך טיפול השיניים?

"אני פוחד לאבד שליטה לחלוטין בכיסא הרופא".

"אני מבועת מהמחשבה על כך שהרופא יבצע בי פעולות מבלי שאוכל להגיב על כך".

"אני מפחד לא לדעת מה קורה או למה לצפות".

איבוד שליטהאנשים רבים מבוהלים עד עומקי נשמתם מאובדן השליטה שהם חווים על כיסא הרופא. ייתכן שהתנסית בעבר במצב, שבו רופא השיניים המשיך לבצע פעולות ולא עצר למרות שהיית במצוקה. לחלופין, ייתכן שעברת התעללות גופנית, נפשית או מינית בעבר, והישיבה בכיסא הרופא מזכירה לך חוויות אלו. ייתכן גם שבאופן כללי אתה פשוט מעדיף להיות בשליטה. תהא הסיבה אשר תהא – אם אתה מפחד מאובדן השליטה, עמוד זה נועד לך!

העמוד כולל את הסעיפים הבאים:

  • ‎"כמו צב על הגב" – הכיסא המאיים
  • מבלי לדעת מה קורה
  • מבלי לדעת מה קורה במהלך טיפול
  • סימן עצירה
  • לקחת דברים לאט לאט
  • לפני הביקור הראשון… ו-
  • שאל רופא שיניים – "ואם אני מפחד לאבד שליטה במהלך טיפול השיניים?"

‎"כמו צב על הגב" – הכיסא המאיים

אנשים רבים שונאים כשמטים את גופם לאחור ו/או כמשכיבים אותם בכיסא, דבר הגורם להם להרגיש חשופים, חסרי הגנה וחסרי אונים. אם אתה חש כך, שאל את רופא השיניים אם ניתן להשאיר את הכיסא בתנוחה זקופה יותר. לרופאי שיניים רבים אין בעיה עם זה (לדוגמה, רופאי שיניים שהוכשרו לבצע טיפולי שיניים באנשים בעלי צרכים מיוחדים מורגלים לכך היטב). להלן דעתו של רופא שיניים מסוים על סוגיה זו:

באופן כללי, לעולם לא אסרב לאף בקשה אלא אם כן אני סבור שהיא מסוכנת. אחד מהכללים היסודיים שלי הוא שלעולם לא אבקש ממישהו לעשות/להיות משהו שאינו נוח לו, או אעשה משהו ללא רשותו, הניתנת לביטול בכל רגע. הבחירה והאחריות תמיד בידי המטופלים (אני מסביר זאת לכולם בהיכרות הראשונית), אך הם אחראים לבחירה ולהשלכות שלה.

חלק מהמטופלים רצו שאעבוד מבלי להחדיר מכשירים לתוך הפה שלהם!! במקרים אלו, חובה להקדיש זמן כדי לטפל בפוביה לפני שניתן יהיה להתחיל בהליכים דנטאליים. לטעמי, כדאי לזכור תמיד שרפואת שיניים אינה כה חשובה בין כל שאר הדברים, ושייתכן שכדאי להתמקד בהתמודדות עם הבעיות במקום לנסות לטפל בדברים אחרים תוך כדי התעסקות בכל הסוגיות המחייבות תשומת לב.

אם כך, בהחלט אשנה את מיקום הכיסא כדי לספק מענה לצרכיו האישיים של מטופל. זווית הכיסא אינה כה קריטית בעיניי, אך חשוב שגם לרופא יהיה נוח. טיפול בתנאים שאינם נוחים לרופא השיניים איננו חכם מסיבות רבות. לעתים קרובות מגיעים לפשרה כלשהי. לעתים, אשעין את הכיסא לאחור בהדרגה ואתן למטופל אפשרות להתרגל לכל תנוחה לפני שאני ממשיך הלאה. פתרון זה עשוי להועיל במקרים מסוימים, כיוון שהוא מאפשר לרופא השיניים להתקרב לתנוחה המיטבית מבלי ליצור חרדה/פאניקה העלולה להתעורר אם הכול יתבצע בבת אחת.

ישיבה זקופה הייתה התנוחה המקובלת בשנות ה-50 וה-60 של המאה העשרים, והציוד תוכנן בהתאם. יכולת ההתאמה של ציוד מודרני לתנוחת ישיבה אינה מרשימה במיוחד. רופא שיניים מבוגר יותר, שברשותו ציוד ישן, ירגיש מצוין לגבי טיפול בתנוחת ישיבה.

לאחר שהוכשרו לטפל בתנוחת טרנדלנבורג (הגוף בשיפוע והראש למטה), רוב הרופאים יתקשו לשנות תנוחה וככל שהשינוי גדול יותר כך גדלות הבעיות הנוגעות לנוחיות.

יש לבדוק את מידת ההתאמה (של תנוחת הכיסא) לסוגים שונים של הליכים.

לרופא השיניים שלך יהיה קל יותר לטפל בתנוחה הנוחה לו. אנשים מסוימים די נהנים לשכב, כיוון שהשכיבה מסייעת להם להירגע. אולם, מעולם לא נתקלתי במישהו שנהנה מכך שרגליו תלויות באוויר! נראה, כי תנוחת טרנדלנבורג מלאה (המכונה גם "תנוחת רגליים תלויות באוויר" בשפתם של רופאי השיניים) נפוצה יותר באמריקה .

בקש מרופא השיניים שלך שיטה אותך לאחור לפי הצורך, ודאג שידע שהטיה רבה מדי לאחור תגרום לך לפאניקה.

אם אתה בארה"ב, דאג שרופא השיניים שלך ידע שתנוחת הרגליים התלויות באוויר מוציאה אותך מדעתך – הכיסא אמור לאפשר תנוחה המתאימה לך!

מבלי לדעת מה קורה

רבים מתלוננים, שרופאי השיניים שטיפלו בהם בילדות מעולם לא הסבירו להם מה הם עשו ומדוע. הם טופלו כמערכת שיניים, ולא כבן אדם חי ונושם שיש לו רגשות. רופאי שיניים כאלו אמנם קיימים עדיין, אך רבים אחרים מתייחסים למטופלים שלהם כאל שותפים לטיפול.

רופאי שיניים נדרשים להסביר לך אילו טיפולים הם מציעים, כיצד הם מתבצעים, במה כרוכים ההליכים מנקודת מבטו של המטופל, מהן החלופות ומהם היתרונות והחסרונות של האפשרויות השונות. עליך לתת הסכמה מדעת לפני תחילת כל טיפול. כמו כן, עליך לשאול את הרופא באיזו אפשרות היה בוחר בעצמו אם היה מדובר בפיו. רק לאחר מכן תוכל לקבל החלטה מושכלת!

אם דרוש לך זמן נוסף כדי לקבל החלטה (לדוגמה, כיוון שעליך לחשוב על העניין או שאתה רוצה לקרוא עוד על האפשרויות המוצעות), הדבר אינו אמור להוות בעיה. אם אתה חש שרופא השיניים לוחץ עליך להחליט בן רגע, או שהוא מקבל החלטה בלעדיך, רופא זה אינו הרופא הנכון עבורך!

שאלות שיש לשאול את רופא השיניים:

אם היה מדובר בשיניים/פה שלך, מה היית עושה?

במה כרוך הטיפול/כיצד הוא מבוצע? כיצד ארגיש?

האם קיימות חלופות כלשהן? אם כן, מהן החלופות? מהם היתרונות והחסרונות של חלופות אלו?

האם משהו עלול להשתבש?

מה יקרה אם לא אעבור את הטיפול?

מהן העלויות של האפשרויות השונות?

(לגבי הליכים מורכבים יותר, כגון טיפולי שורש): מהו שיעור ההצלחה? האם כדאי לפנות למומחה כדי לשפר את סיכויי ההצלחה? אם היית אמור לעבור את הטיפול, האם היית פונה למומחה?

מבלי לדעת מה קורה במהלך טיפול

רוב רופאי השיניים ישמחו להסביר על ההליכים, ויאפשרו לך להבין מה הם מתכוונים לעשות, לאילו תחושות תוכל לצפות לאחר מכן, אילו סוגים של רעשים תשמע וכדומה.

הם יוכלו גם להראות לך את הכלים שהם מתכוונים להשתמש בהם ולהדגים אותם לפני כן אם תרצה. שיטה זו מכונה הסבר-הצג-בצע. אנשים רבים המפחדים מאובדן שליטה אוהבים מאוד לקבל הסבר מסוג זה. הסבר כזה מבטל את הבלתי צפוי, ואת הפחד שרבים מאתנו חוששים ממנו.

בכל שלב במהלך הטיפול, בקש מרופא השיניים להסביר לך מה צפוי לקרות ולאילו תחושות, צלילים, טעמים ו/או ריחות לצפות.

תוכל לבקש מרופא השיניים להראות ולהדגים לך כל מכשיר או חומר שהוא מתכוון להשתמש בו לפני השימוש בפועל.

אם אתה מעדיף לסגור את עיניך כיוון שאתה מפחד להסתכל על המכשירים, אך רוצה לדעת מה קורה, נסה:

סימן עצירה

סימן עצירה הוא אות מוסכם עם רופא השיניים, שפירושו "עצור – אני צריך הפסקה/אני חש לא בנוח/כואב לי". להלן מספר דוגמאות לסימני עצירה:

הרמת היד

הרמת הרגל

שימוש בהתקן הפולט צליל כדי לציין שאתה צריך הפסקה (לדוגמה, קליקר לכלבים).

קיים גם התקן קטן וחמוד המכונה "לחצן דנטאלי", אך הוא חדש מאוד ומעט מאוד רופאי שיניים שמעו עליו עד כה.

ייתכנו שתי בעיות עם סימני עצירה:

לאנשים מסוימים הורו להשתמש בסימני עצירה בעבר, אך רופא השיניים לא עצר כשהשתמשו בו. האמון שלהם בסימן התערער בשל כך. תוכל לבנות אמון מול רופא השיניים החדש שלך על ידי שימוש בסימן העצירה לשם בדיקה בלבד (כשאינך באמת צריך הפסקה) ווידוא שהרופא באמת עוצר. ייתכן גם, ששימוש בסימן עצירה שונה מהסימן שבו השתמשת כשרופא השיניים לא עצר בעבר יעזור (לדוגמה, הרמה איטית של הרגל במקום הרמה של היד).

אצל אנשים רבים, מתן סימן עצירה הוא כמעט בלתי אפשרי כיוון שהם פשוט קופאים על מקומם, מנומסים מדי או מרגישים מאוימים מדי על ידי מה שנתפס על ידם כ"דמות סמכותית". אנשים אלו מרגישים שהם עלולים להטריד את רופא השיניים. באופן אידיאלי, עליך לתרגל את סימון העצירה יחד עם רופא השיניים שלך עד שתרגיש בנוח להשתמש בסימן:

מידת היכולת שלך לסמן עצירה עשויה גם להשתנות מאוד בהתאם לאישיות של רופא השיניים – אם החוויה של הרופא היא כשל חבר, בגובה העיניים, קל הרבה יותר לסמן לו לעצור. בניית יחסים המבוססים על אמון חשובה ביותר.

אסטרטגיה יעילה אחרת (המכונה זמן מובנה) היא לשוחח תחילה עם רופא השיניים, לקבוע את המשך הצפוי של הטיפול ולהסכים לקחת הפסקות במרווחים קבועים (לדוגמה, כל 5 דקות). כך לא תסבול בשקט ותחשוש להפריע לרופא השיניים, ולא תדאג פן תפריע לו ברגע לא נוח. אסטרטגיה זו היא דרך מצוינת לבנות אמון.

אם דבר מהאמור לעיל אינו מקל עליך את סימון העצירה, תוכל למצוא מספר טיפים נוספים בעמוד העוסק בנפגעי התעללות (אזהרה: עלול להציף פחדים).

ייתכן שזה נשמע מובן מאליו, אך לאחר שסימנת לרופא לעצור ההפסקה אמורה לשמש כדי לסייע לך להרגיש בנוח. כדאי לדעת, שבמידת הצורך תוכל לבקש להזקיף את הכיסא כדי לנשום קצת אוויר, לשתות מעט מים, לקנח את האף וכדומה. כמו כן, מובן שתוכל לשוחח עם רופא השיניים – כדי לבדוק מה המצב, או כדי לדווח לו אם אינך מרגיש בנוח עם משהו או אם משהו מפריע לך במיוחד. עליך לתת את רשותך להמשך הטיפול רק כשאתה מרגיש שאתה מוכן לכך.

 

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים