חרדת שינייםפחד שיניים

פחדים דנטאליים נפוצים

רוב הסובלים מפוביה דנטאלית מרגישים לבד מאוד עם הפחד, וכשהם מספרים עליו לאחרים הם עלולים לשמוע הערות כגון "אל תהיה טיפש", או אף גרוע מכך – "אף אחד לא אוהב ללכת לרופא השיניים" (אלא אם כן הם שוחחו במקרה עם אדם שסבל בעבר מפוביה דנטאלית).

אינך לבד!

בתיבה משמאל תוכל למצוא קישורים לחלק מהפחדים הדנטאליים הנפוצים ביותר.

אז היכן מתחילים?

אם אתה סובל במלוא העוצמה מפוביה דנטאלית, רוב הסיכויים שלא יהיה לך מושג היכן להתחיל וכיצד. הבשורה הטובה היא שכבר התחלת! סביר להניח, שנדרש לך אומץ רב לחפש מידע זה בגוגל. לבך פעם (ורוב הסיכויים שעודנו פועם), וייתכן שרעדת ושהתכסית בזיעה קרה – אך בסופו של דבר עשית את זה! דבר זה כשלעצמו הוא הישג, ואתה אמור להיות גאה בכך.

הליכה לרופא שיניים אינה חובה, כי אם בחירה שתוכל לממש או לא. אם לאחר שקראת קצת תחליט בסופו של דבר לפנות לרופא שיניים, עליך להיות מודע לגישה ולהנחיות הרווחות כיום לגבי הסכמה מדעת.

אל תתפשר על פחות מרופא שיניים הפועל על פי עקרונות אלו, והמתייחס באמת לאנשים כאל שותפים פעילים בטיפול ולא כאל מטופלים פסיביים.

שאלות מסוימות שעליך לשאול את עצמך…

בקרב רבים מהסובלים מפוביה דנטאלית, אם לא עבור רובם, הפחד קשור למערכת היחסים שבין רופא השיניים למטופל. עיין בשאלות הבאות:

כיצד ייראה ביקור "אידיאלי" אצל רופא השיניים?

כיצד ייראה רופא השיניים?

אילו פעולות הוא יעשה?

אילו פעולות הוא לא יעשה?

אינך צריך לענות על שאלות אלו כעת.

כיצד להשתמש באזור זה?

קרא על הפחדים הרלוונטיים אליך – תוכל למצוא קישורים לכל אחד מהפחדים שעסקנו בהם בתיבה מימין.

מילת אזהרה – עמודים מסוימים עלולים להציף פחדים (לדוגמה, העמודים העוסקים בנפגעי התעללות). אם עוצמת החרדה גבוהה מדי, הפסק לקרוא, קח מספר נשימות עמוקות ושוחח עם חבר או בצע פעילות מהנה כלשהי. אם אתה זקוק לתמיכה רבה יותר מזו שתוכל למצוא כאן, בקש סיוע מפסיכולוג.

אני סובל מפחדים אחרים, שאינם מפורטים באתר זה.

הפחדים של כל אדם שונים במידה מסוימת, ותלויים בראש ובראשונה בגורם לפחד. לעתים הגורמים לפחדים אינם קשורים לסיטואציה הדנטאלית, אך מזכירים אותה. לא ניתן לעסוק כאן בכל פחד אפשרי! אם ברצונך לקבל משוב ממישהו אחר, תוכל לשלוח הודעה לפורום שלנו.

שים לב, שהשמטנו פחדים נפוצים מסוימים – לדוגמה, פחד מפרסומות למשחות שיניים או פחד מאנשים המזכירים את המילה המאיימת כל כך שמתחילה בר'. אלו רק תזכורות לסיטואציה המאיימת. ברוב המקרים לא מדובר בפחדים כשלעצמם, כי אם ב"פחדים נלווים". פחדים אלו נוטים פשוט להיעלם לאחר שמטפלים בפחדים האמיתיים בעזרת רופא השיניים הנכון.

מדוע חשוב לזהות את הפחדים שאני סובל מהם?

רופא השיניים שלך לא יוכל לסייע לך אם לא תספר לו ממה אתה פוחד. הרופא אינו קורא מחשבות. אינך צריך להסביר מדוע אתה פוחד אם אינך חש בנוח לגבי העניין. אולם, יעזור מאוד אם תוכל לומר ממה אתה מפחד, ואף להעלות רעיונות לגבי הפעולות שרופא השיניים שלך יוכל לבצע כדי לסייע לך בפחדים.

אנשים רבים העירו, כי האזור פחדים נפוצים הוא האזור הטוב ביותר של אתר אינטרנט זה, כיוון שבפעם הראשונה הם הבינו שאינם לבד ושהפחדים שלהם אינם "חריגים". אנו מקווים שתרגיש כך!

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים