חרדת שינייםפחד שיניים

בחירת פסיכולוג

אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לעזרה נוספת, למשל אם עליכם להתמודד עם קשיים נוספים מעבר לפוביה הדנטלית עצמה, אנחנו ממליצים להיעזר בשירותיו של פסיכולוג מוסמך כמובן אם הוא לא חוגג עם המשפחה.

שימו לב – במדינות רבות תחום הטיפול והייעוץ אינו מבוקר. משמעות הדבר שכל אחד יכול לפתוח משרד ולקרוא לעצמו מטפל או יועץ.

איזה סוג של פסיכולוג לבחור

ישנם שני סוגים עיקריים של פסיכולוגיים: פסיכולוגיים קליניים ופסיכולוגיים מייעצים.

פסיכולוגים קליניים עוזרים לאנשים עם בעיות נפשיות כגון חרדה (כולל פניקה ואגורפוביה), הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), פוביות ספציפיות, הפרעת דחק פוסט-טראומטית ופוביות חברתיות. כמובן שהן יכולים לסייע גם לסובלים מבעיות נפשיות אחרות כגון דיכאון.

פסיכולוגים מייעצים מתמקדים בעזרה בהתגברות על קשיים במערכות יחסים, במשפחה ובעבודה, תמיכה במקרה של אובדן, או עזרה עם בעיות של בטחון עצמי – הם עוזרים לאנשים עם בעיות "יומיומיות".

סוג הפסיכולוג המתאים עבורכם תלוי בקשיים שאיתם אתם מתמודדים. אם אתם זקוקים לעזרה עם בעיה נפשית כלשהי – לרבות חרדה, התקפי פניקה, אמטופוביה (פחד מהקאות) או הפרעת דחק פוסט-טראומטית – אז קבלת טיפול מפסיכולוג קליני היא ככל הנראה האפשרות העדיפה עבורכם.

אנשי מקצוע נוספים בתחום רפואת הנפש

פסיכיאטרים הינם רופאים מוסמכים שמתמחים בבריאות הנפש. הם מסתמכים בעיקר על טיפולים תרופתיים מכיוון שזה תחום ההתמחות שלהם. תרופות יכולות אומנם להיות לעזר רב במקרים מסוימים, אך במקרים רבים נטילתן מובילה לבעיות נוספות כאשר המטופל מעוניין להפסיק את הטיפול. חלק גדול מהתרופות יכולות גם להשפיע על הבריאות הכללית שלכם.

מטפלים ויועצים נוספים: מדובר בתחום קצת אפור. לאדם לא מקצועי קצת קשה לדעת אם התארים וההסמכות שהמטפלים מתגאים בהם הם אכן בעלי ערך כלשהו (לפעמים תואר "מפוצץ" יכול לייצג לא יותר מהשתתפות בקורס של שלושה ימים). בשל טבעם המוטל בספק, אל תהססו להחליף מטפל אם אינכם מרגישים שיפור במצבכם. כמובן שיש מטפלים נפלאים שאינם בהכרח פסיכולוגים מוסמכים. חשוב לבחור מטפל או מטפלת שחברים בגוף מוכר כלשהו.

כיצד ניתן למצוא פסיכולוג מוסמך?

אם ברצונכם לקבל טיפול פסיכולוגי דרך משרד הבריאות, בקשו מרופא המשפחה שלכם הפנייה לפסיכולוג קליני. במקרים מסוימים (בהתאם לבעיות שלכם) הרופא עשוי להפנות אתכם לאיש מקצוע שמתמחה בענף אחר של רפואת הנפש ואשר מוסמך במתן טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (הסוג השכיח ביותר של תרפיה בשיחה).

אם רופא המשפחה שלכם אינו קשוב לצרכיכם ומסרב להפנות אתכם, נסו לפנות לרופא משפחה אחר באותה קליניקה או בקליניקה אחרת. אין לכם מה להפסיד – אתם יכולים רק להרוויח.

קיימות גם תוכנות מחשב שמאפשרות לאנשים לעזור לעצמם. למידע נוסף פנו לרופא המשפחה שלכם.

אם אתם מוכנים לשלם על טיפול באופן פרטי אינכם זקוקים להפניה. באתר של "הסתדרות הפסיכולוגים בישראל" תוכלו למצוא רשימה מקיפה של פסיכולוגיים מוסמכים ולחפש מטפל לפי מיקום, תחום התמחות ושפה.

כיצד ניתן לדעת עם הפסיכולוג מתאים עבורי?

אם הופניתם לפסיכולוג על ידי רופא המשפחה שלכם ומסיבה כלשהי הפסיכולוג אינו מוצא חן בעינכם (או שאתם מרגישים שהטיפול אינו מועיל לכם יותר), אל תחששו לומר לפסיכולוג שאתם מעוניינים לעבור לפסיכולוג אחר.

אם אתם מתביישים, פנו לפקידת הקבלה ובקשו לדבר עם הפסיכולוג הראשי או לקבל את פרטי הקשר שלו, ובקשו ממנו לעבור למטפל אחר. תוכלו לעשות זאת באמצעות מכתב, בטלפון או בפגישה אישית.

לחילופין תוכלו לבקש מרופא המשפחה הפנייה לפסיכולוג אחר.

אם אתם משלמים על הטיפול בעצמכם, בדרך כלל מומלץ לראיין יותר מפסיכולוג או מטפל אחד בשיחה טלפונית או באופן אישי לפני קבלת ההחלטה הסופית. נסו לחשוב מראש על השאלות שברצונכם לשאול, כמו למשל איזה ניסיון יש לפסיכולוג או למטפל עם בעיות דומות לאלו שאיתן אתם מתמודדים כמו דיכאון.

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים