חרדת שינייםפחד שיניים

איתור רופא או רופאת שיניים מתאימים

ייתכן שהחלטתם כבר לעשות את הצעד הראשון ולהתחיל לחפש רופא שיניים אכפתי ומתחשב שמתאים בדיוק עבורכם. אם כך הדבר, מצוין! המשיכו לקרוא…

למרבה הצער עבור רוב האנשים קבלת ההחלטה להתחיל לחפש אינה פשוטה כלל וכלל. קבלת ההחלטה עשויה לקחת שבועות, חודשים ואף שנים. אפילו אם אתם כבר חושבים על מישהו בגלל ששמעתם עליו דברים טובים מאנשים – לעשות מעשה ולקבוע תור יכולה להיות משימה לא קלה.

כיצד למצוא את הרופא או הרופאה המתאימים?

יש המון רופאי שיניים אכפתיים ועדינים שיודעים להתמודד היטב עם מטופלים שנלחצים מהטיפול. הבעיה היחידה היא למצוא אותם…

איתור רופא או רופאת שיניים מתאימיםלא לכל רופאי השיניים יש את האופי מתאים, או את הזמן או הרצון הנחוצים, לעבודה עם אנשים שמפחדים מטיפולי שיניים. עליכם למצוא מישהו עם תפיסה הוליסטית בנוגע לאנשים (לא להתבלבל עם "רפואת שיניים הוליסטית" – ראו אזהרה בהמשך!) – מישהו שיתייחס אליכם בכם בתור בני אדם, ולא בתור עוד פה מלא שיניים. עליכם למצוא מישהו בעל כישורי אנוש מתאימים.

אתם לא חייבים למצוא רופא ש"מתמחה בפוביות". קודם כל בכלל אין תחום התמחות שכזה, ושנית הגורם המשמעותי ביותר הינו אישיותו של הרופא. יש רופאי שיניים שפשוט יש להם כישרון טבעי לגרום לאנשים להרגיש בנוח.

צעדים ראשונים

הדרך הטובה ביותר למצוא רופא או רופאת שיניים שיודעים להתמודד היטב עם אנשים שמפחדים מטיפולי שיניים היא קבלת המלצות ממכרים. זה עשוי להיות קצת בעייתי אם יש לכם פוביה מרופאי שיניים מכיוון שזה יכול להיות קצת מביך להעלות את הנושא. אין לכם סיבה להיות נבוכים! אתם תופתעו לגלות כמה סימפטיה והבנה תקבלו מאנשים.

"ברצוני להודות לכם מקרב לב על הטיפול המסור והיעיל. הגעתי למרפאה עם בעיות קשות ומסובכות מאד שכללו: עקירות, השתלות מורכבות וטיפולים הכרוכים בניתוח כירורגיים מסובכים למדי. החלטתי לבצע את עיקר הטיפול בהרדמה מלאה אצלכם במרפאה והכול עבר בהצלחה ובשלום וגם אחרי זה בתהליך ההחלמה הכול היה "הרבה פחות נורא ממה שחששתי".

אני חייבת לציין שממצב של פחד היסטרי מכסא רופא השיניים ובזכותכם הגעתי למצב שבו איננו חוששת עוד לעבור טיפולי שיניים כבעבר אם הם מבוצעים בידיו המיומנות של ד"ר אבניאלי. מעבר לכך, אני חייבת לציין את השירות הנפלא של כל אחת מהמזכירות שמקפידות של שירות מהיר, אדיב, יעיל ובמיוחד על יחס אישי שלא נתקלים בו בהרבה מרפאות אחרות."

כותבת סיגל נגרי במכתב תודה שהתפרסם באתר של ד"ר אבניאלי

חרדה דנטלית הינה תופעה מאוד נפוצה, ואולי תגלו שאחד מהמכרים שלכם סבל בעבר מפחד מטיפולי שיניים ויכול להמליץ לכם על רופא או רופאת שיניים מצוינים. הנה מספר הצעות לאנשים (ומקומות) שאתם יכולים לשאול:

  • חברים, עמיתים, מכרים או קרובי משפחה מבינים ותומכים. אם הם לא מתלהבים במיוחד מרופא השיניים שלהם, או אם הם עונים לכם "אף אחד לא אוהב ללכת לרופא שיניים", סימן שעליכם לשאול מישהו אחר. אנשים שמצאו רופא שיניים טוב בדרך כלל מאוד מתלהבים ממנו. שאלו כמה שיותר שאלות – בקשו מהם לתאר את רופא השיניים ואת המרפאה בצורה מפורטת ככל הניתן.
  • אם לשאול אנשים שאתם מכירים נראה לכם מפחיד או מביך מדי, נסו אולי לבקש מאדם קרוב לעשות זאת בשבילכם ולבדוק אם מישהו בחוג החברים שלהם יכול להמליץ על רופא/ת שיניים. אתם יכולים גם לבקש מחבר להתקשר למספר מרפאות שיניים ולהתעניין אילו מהרופאים טובים במיוחד בהתמודדות עם מטופלים לחוצים, או להגיע בעצמכם למרפאה כדי לאסוף מידע נוסף.
  • אתם יכולים לפנות לרופא המשפחה. נסו להסביר את הבעיה לפקידת הקבלה. פקידות קבלה הן מקור מצוין למידע. הפקידה יכולה להמליץ לכם על מישהו, ואם לא, ייתכן שרופא המשפחה שלכם מכיר רופא שיניים שממש טוב בטיפול באנשים עם פוביות. עם זאת, רופאי משפחה הם לא תמיד אנשים סובלניים במיוחד, ולכן אופציה זו היא לא הטובה ביותר, אלא אם כן יש לכם קשר מיוחד עם רופא המשפחה שלכם.
  • בישראל רופאי שיניים מפנים מטופלים לרופאים מומחים לעיתים הרבה יותר תכופות ממדינות אחרות. תוכלו לנצל את העובדה הזו לטובתכם: התקשרו לרופאים מתמחים באזורכם, כגון מתמחים בכירורגית פה, פריאודונטים (מתמחים בבעיות חניכיים), או מומחים בטיפולי שורש, אמרו להם שזה עתה עברתם לאזור ואתם מחפשים רופא שיניים טוב, ושאלו אותם על מי הם ממליצים. מכיוון שהם מבלים את ימיהם בבהייה לתוך פיותיהם של מטופלים והם יודעים מי רופא השיניים שלהם, הם יוכלו לומר לכם בדיוק מיהם רופאי השיניים המוכשרים ביותר מהבחינה הטכנית, ואולי גם יוכלו לספק לכם מידע אודות אישיותם של הרופאים הללו.
  • מקור טוב נוסף להמלצות הם פורומים אינטרנטיים מקומיים. לא משנה מה נושא הפורום, תוכלו לבקש המלצות לרופא שיניים טוב עבור אנשים עם פחד מטיפולי שיניים.
  • רשת האינטרנט מלאה באתרי ביקורות ודירוגים – נסו להיעזר ברשימת אתרי דירוג רופאי השיניים שלנו כדי לקבל המלצות.

 

המידע באתר זה אינו במקום ואינו מתיימר להחליף או להיות במקום מידע של רופא שיניים מומחה השתלות שיניים